Za pomocą kredytu w szybki sposób możemy zakupić sobie konkretne dobra. Dzięki niemu możemy sobie już teraz pozwolić na samochód, komputer czy mieszkanie. Przez co komfort naszego życia wzrasta i czujemy się bardziej spełnieni. Niestety wiele osób podczas zaciągania kredytu nie zwraca uwagi na podstawowe rzeczy. Dlatego czasami nie są w pełni zadowoleni z zaciągniętego zobowiązania. Aby tak nie było ustrzeż się tych błędów:

1. Nie porównywanie ofert

Pamiętaj, że nie porównywanie ofert wielu banków, to pierwszy stopień do zaciągnięcia droższego kredytu. Natura człowieka skłania nas do podejmowania decyzji pod wpływem impulsu, lecz w przypadku kredytów może to być zgubne dla konsumenta. Trzeba być świadomym tego, że konsument, z jednej strony może porównać oferty wielu banków korzystając z porównywarek internetowych, a z drugiej strony jest w stanie zaciągnąć opinii specjalisty, czyli np. doradcy finansowego.

Wybierając 1. opcję trzeba pamiętać, że dostaje się tylko suche dane na temat ofert banku, bez żadnej analizy. Opcja 2. Daje więcej możliwości, bo doradca znając poziom naszych dochodów będzie mógł wstępnie ocenić zdolność kredytową w najtańszym banku. A jeżeli będzie ona zbyt niska to zasugerować inny konkurencyjny bank, w którym jest większe prawdopodobieństwo uzyskania lepszej zdolności kredytowej a co za tym idzie zadowalającego nas kredytu.

2. Zawierzanie reklamom

Nie muszę ci chyba tłumaczyć że reklama ma na celu przyciągnięcie twojej uwagi do danego banku. Wszyscy znamy produkty z 0% prowizji, bez opłat za rachunek, bez dodatkowych kosztów, itd. Niemniej jednak często zagłębiając się W arkusze prowizyjne okazuje się że jest inaczej. Bank nalicza sobie opłaty administracyjne, prowizja 0% ale tylko w ciągu pierwszych 3 miesięcy, rachunek jest darmowy Ale w przypadku zrobienia konkretnych obrotów. Tak więc pamiętaj że kierowanie się reklamą Nie zawsze może ci służyć.

Chcę też abyś nie łapał się na starą stłuczkę sprzedażową. Chodzi mi tutaj o proces zaangażowania się w zakup. Oczywiste jest, że jeżeli zaangażujesz się już pozyskanie teoretycznie taniego produktu a na koniec całej drogi okaże się, że jedyne co można ci zaoferować to 2 razy droższy produkt, to wtedy ciężej będzie ci z niego zrezygnować niż gdyby przedstawiono tą drugą ofertę na samym początku.

3. Nie branie pod uwagę opłat za obowiązkowe konto, ubezpieczenie i inne

Nominalne oprocentowanie na niskim poziomie i racjonalna prowizja za uruchomienie kredytu. Czy to wystarczające parametry, aby zaciągnąć odpowiedni kredyt? Otóż nie! Zwróć uwagę czy W koszta zostały ujęte następujące parametry: opłata za prowadzenie rachunku, koszty ubezpieczenia, opłata administracyjna, inne dodatkowe koszty.

4. Liczne zapytania kredytowe – składanie wniosków w wielu bankach

Teoretycznie rzecz biorąc logiczne byłoby złożenie wniosków kredytowych do wielu banków czekanie na odpowiedź. Niestety ten rynek jest na tyle specyficzny, że każde nasze zapytanie o kredyt jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Czyli każdy kolejny bank będzie widział nasze poprzednie zapytania a co za tym idzie będzie mniej przytulnie patrzył na naszą zdolność kredytową. Niektóre banki mają wręcz zapisane w procedurach, że nie procesują klientów, którzy mają więcej niż 6 zapytań kredytowych w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Wniosków chyba nie muszę wyciągać. Warto, abyś przed złożeniem zapytania w banku X dowiedział się jakie jest prawdopodobieństwo uzyskania tam kredytu.

5. Zaleganie z ratami

Pamiętaj, że każde opóźnienie, przesunięcie lub nieprzewidziana zmiana harmonogramu spłat, naraża nas na koszty karne oraz zaraportowanie do BIK lub, co gorsza, do krajowego rejestru długów. Co więcej, opóźniając się ze spłatą rat, psujemy swoją historię kredytową i zmniejszamy szanse na uzyskanie korzystnej pożyczki w przyszłości.

6. Nie czytanie umowy i załączników

Niestety bardzo wielu klientów nie czyta dokumentów które opisują. Mojej karierze doradcy finansowego zauważyłem że bardzo podobnie jest z umowami kredytowymi, dlatego staram się zawsze klienta uświadamiać o tym co podpisuje i na jakich warunkach. Chcę tym samym ustrzec go przed skorzystaniem z umowy, która być może nie spełnia jego oczekiwań.

7. Brak wiedzy na temat obecnych zobowiązaniach i opłatach kredytowych

Ostatni, ale za to jeden z ważniejszych punktów. Często spotykam się sytuacją W której klient nie wiem ile płaci rat, jakie mam koszty dodatkowe kredytu i ile pozostało do spłaty. W takim przypadku nie jestem w stanie zaproponować korzystnej konsolidacji drogiego kredytu na tańszy i spowodować to że klient będzie mniej płacił. Więcej na temat konsolidacji starszych kredytów w poprzednim artykule TUTAJ 

Bądź ostrożny!

Różnorodność parków I ofert kredytowych zarówno dla osób indywidualnych jak i dla firm jest tak szeroka że powinieneś racjonalnie wybrać tą najlepszą dla siebie. A jeśli nie masz czasu aby chodzić od banku do banku i porównywać skomplikowane wykresy odezwij się do mnie ja zrobię to za ciebie w ciągu 30 min. Mam nadzieję, że znajomość najczęściej popełnianych przez kredytobiorców błędów ułatwi ci poruszanie się na tym rynku.

 

 

Jeśli doceniasz wartość jaką przekazałem – proszę udostępnij wpis dalej.

UDOSTĘPNIJ – po lewej jest panel „social media”

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu to zostaw swojego maila w newsletterze.
Nie spamuje skrzynki, przesyłam tylko wartościowe informacje.

 

[ulp id=’2G9XAfe72pkUVV5I’]