Zaznacz stronę

Jedną z rzeczy, których zawsze się bałem na studiach, jest zakup karty kredytowej. Kojarzyła mi się ona z najwyższym możliwym oprocentowaniem oraz dużymi opłatami za monity. Karty kredytowe stały się więc czymś, czego należało się bać, zwłaszcza że nie do końca rozumiałem, jak z nich korzystać. Wszystko się zmieniło, gdy zacząłem zgłębiać tematykę kredytową i myślę, że mam przynajmniej podstawową wiedzę o tym, jak budować swój wynik kredytowy. Oto kilka pomysłów na to, aby polepszyć swoją punktację w raporcie BIK.

Uzyskaj kartę kredytową

Oczywisty punkt, który już znasz. Są sposoby na to, że możesz zbudować wynik kredytowy bez karty kredytowej, ale uzyskanie jednej z nich będzie najbardziej korzystne dla zwiększenia twojego wyniku. Szukając karty kredytowej zwróć uwagę na dodatkowe opłaty.

Długoterminowe konto bankowe

Nie zdawałem sobie sprawy, że długie posiadanie rachunku w jednym banku może przyczynić się do dobrego ratingu kredytowego. Pokazuje, że kredytodawcy są stabilni i oczywiście posiadanie konta bankowego pomaga zarządzać zarówno pieniędzmi, jak i terminowymi płatnościami. Kolejną wskazówką byłoby stosowanie poleceń zapłaty, jeśli to możliwe, na rachunkach lub miesięcznych wypłatach. To pokazuje, że kredytodawcy są w stanie zapłacić więcej niż tylko jedną płatność na czas.

 

Uzyskanie pożyczki

Szybka pożyczka może uratować dzień, gdy jesteś w sytuacji finansowej i świetnie się sprawdzi, gdy potrzebujesz szybko pieniędzy. Zalecam jednak, bycie ostrożnym i świadomym co do pożyczek, które wyciągasz. Zawsze sprawdzaj to co jest napisane drobnym drukiem.

Kup teraz, zapłać później i plany finansowe

Wszelkiego rodzaju zakupy na raty wpłyną pozytywnie na twoją zdolność kredytową. Przyczyniają się również do zwiększenia twojego wyniku kredytowego, jeśli wszystko spłacisz na czas i w razie potrzeby.

Monitoruj swój wynik kredytowy

Monitorowanie mojej oceny punktowej jest bardzo korzystne, ponieważ zauważyłem, co spowodowało spadek i podniesienie oceny. Monitoruj ją przez założenie konta na bik.pl. 

Im dłużej korzystasz z karty kredytowej, tym lepsza będzie twoja ocena. Posiadanie karty kredytowej i wykonanie niektórych z tych rzeczy na tej liście sprawiło, że proces zakupu nieruchomości może być mniej kłopotliwy a i oferty kredytów gotówkowych będą tańsze.

Czy Ty też masz jakieś inne wskazówki dotyczące poprawy wyniku kredytowego? Podziel się wiedzą w komentarzach poniżej.

Kamil Dyrtkowski

 

 

Jeśli doceniasz wartość jaką przekazałem – proszę udostępnij wpis dalej.

UDOSTĘPNIJ – po lewej jest panel „social media”

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu to zostaw swojego maila w newsletterze.

Nie spamuje skrzynki, przesyłam tylko wartościowe informacje.

[ulp id=’2G9XAfe72pkUVV5I’]