Zaznacz stronę

Coraz częściej docierają do nas rozdmuchane przez media historie ludzi, którzy padli ofiarą oszustwa kredytowego. Dziś chcę się skupić na tym co zrobić, aby nieznana nam osoba nie zaciągnęła kredytu na nasze dane.

Wyobraź sobie taką sytuację. Piękny słoneczny dzień, za oknem słychać śpiew ptaków, dzieci biegają po mieszkaniu. I nagle dzwonek do drzwi, okazuje się że to listonosz dostarcza Ci monit z banku o nie zapłaconej racie kredytu. Jak to możliwe? Ty nigdy nie podpisywałeś umowy kredytowej? Taka sytuacja może zwalić z nóg najtwardsze osoby. Za chwilę dowiesz się może dojść do takiej sytuacji i jak się przed nią ustrzec.

 

 

System udzielania kredytów, a w szczególności popularnych chwilówek, jest tak uproszczony, że aby zaciągnąć kredyt nie musimy już udawać się do placówki banku. Można wszystko załatwić przez telefon, lub w inny sposób zdalnie. W schemacie wyszczególniłbym dwie strony „transakcji”:

  • Sprzedawcy, którzy co miesiąc muszą spełniać wyśrubowane limity sprzedażowe. Jeśli ich nie spełnią to są zwalniani z pracy,
  • Oszuści posługujący się fałszywymi danymi potencjalnej ofiary (dane z dowodu, zagubiony dowód, ksero dowodu).

Te dwa bieguny spotykają się na rynku finansowym, gdzie może dojść do nadużycia.

 

Jak się uchronić przed oszustwami.

Ważne jest Abyś był świadomą osobą i wiedział jakie zagrożenia mogą na Ciebie czekać. Przede wszystkim w dobie pożyczek „na dowód” rozważnie dysponuj tym dokumentem. Zastosuj następujące porady:

  • Nie dawaj byle komu ksera dowodu,
  • Nie rozpowszechniaj danych nieznanym osobom,
  • Nigdy nie zostawiaj swojego dowodu osobistego jako zastawu – np. w wypożyczalniach, klubach sportowych,
  • Jeśli zakładasz nowe konto w banku, wybierz metodę autoryzacji przelewem zamiast okazywania dowodu kurierowi
  • Zawsze kontroluj to czy masz dowód w portfelu

Pamiętaj, że (na dzień pisania tego artykułu) nie masz obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego, wiec zostaw go w domu a posługuj się innym dokumentem tożsamości.

 

Ponad to bardzo rozsądnie byłoby wykupić raporty BIK (https://konto.bik.pl/logowanie?_58_redirect=%2F). Na powyższej stronie możesz założyć konto i wykupić roczny system raportowania o zapytaniach kredytowych tyczących się twoich danych. Dzięki temu od razu otrzymasz powiadomienie smsem o fakcie złożenia zapytania i będziesz mógł reagować. Raporty wysyłają także miesięczne podsumowania zapytań. Ponad to jesteś w stanie samemu sprawdzać swoją punktację BIK i wiele dodatkowych informacji. Co dokładnie zawiera raport dowiesz się z kolejnego artykułu.

Myślę, że ten artykuł uświadomi Ci, że czasami wina leży po obu stronach i może wynikać z naszej nierozsądności. Jeśli też masz jakiś własny sposób aby chronić się przed nadużyciami to podziel się nimi w komentarzu.

Jeśli doceniasz wartość jaką przekazałem – proszę udostępnij wpis dalej.

UDOSTĘPNIJ – po lewej jest panel „social media”

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu to zostaw swojego maila w newsletterze.
Nie spamuje skrzynki, przesyłam tylko wartościowe informacje.

 

[ulp id=’2G9XAfe72pkUVV5I’]