Zacznijmy od określenia kto tak na prawdę jest przedsiębiorcą. Czy jest to tylko osoba, która założyła firmę i jest prezesem? Czy może coś więcej? Według mnie przedsiębiorca to osoba, która cechuje się odpowiednim tokiem myślenia, który pozwala mu robić niektóre czynności lepiej niż inni. Może nią być manager w korporacji, właściciel fundacji, jakakolwiek pracująca osoba, która rozsądnie zarządzająca majątkiem pracodawcy. Jest nim także wyżej już wymieniony prezes firmy. Zdajmy sobie sprawę, że przedsiębiorca to ktoś, kto ma umiejętności do zarabiania większej ilości pieniędzy, dlatego też często te osoby otwierają własne działalności. Przedsiębiorca to też ktoś, kto ma wielką wizję do robienia spektakularnych rzeczy.
Możemy przyjrzeć się gwiazdom światowego biznesu, takim jak Richard Branson, Elon Musk, Bill Gates itp…, są to osoby, które dokonały wielkich rzeczy i cały czas pracują nad polepszeniem jakości funkcjonowania mas ludzi. Tak jest na świecie, ale nie w Polsce. Tutaj przedsiębiorca jest gnębiony, za to co robi. Najbliższy jest mi przykład Jurka Owsiaka, którego działalność jest już znana i poważana na całym świecie, ale nie w naszym kraju, gdzie wiele osób doszukuje się nadużyć i przekrętów.
Dlaczego przedsiębiorców się krytykuje?
Powód 1. Robisz coś lepiej to oznacza, że jesteś lepszy
W Polsce wychodzi się z takiego założenia: „Jeśli przedsiębiorca zarabia więcej niż ja, to oznacza że on jest lepszy, tym samym ja muszę być gorszy. A nie chcę być gorszy.” „Dlatego robię jedyną rzecz, która jest dla mnie łatwa, czyli krytykuję”.
Takiej osobie nie przyjdzie do głowy, że może sama zacząć ciężej pracować i zarabiać więcej. Ten sam schemat można to odnieść do innych elementów życia i stosować w sposób następujący. Kiedy ktoś ma lepszy samochód, to oznacza że jest szczęśliwszy. Jeśli ktoś ma większy dom, to oznacza że może lepiej się relaksować. Ktoś wyjeżdża na drogie wakacje, to oznacza że ma lepsze układy i lepiej wypoczywa.
Powód 2. Dorobił się na krzywdzie innych ludzi, którzy na niego pracują
Struktura firmy zazwyczaj wyglada tak, że obok zwykłych pracowników, wykonujących podstawowe zajęcia, funkcjonuje koordynator, manager oraz szef firmy. Jeśli ty jako pracownik szeregowy nie dostrzegasz tego co robi właściciel, to nie oznacza, że on niczym się nie zajmuje i siedzi tylko za biurkiem w swoim gabinecie. Właściciel zazwyczaj skupia się na bardziej strategicznych celach firmy niżeli ty na swoim stanowisku. Jeśli tego nie dostrzegasz, to nie z szefem, a z tobą może być coś nie tak. Niektóre osoby nie są w stanie określić skąd w firmie biorą się zamówienia i nowe relacje biznesowe. Wiedz, że te zadania realizuje zazwyczaj osoba, która pracuje na stanowisku wyższym niż twoje i zazwyczaj dzięki ich pracy ty masz swoje stanowisko.
To jest tak jak w dobrze funkcjonującym zespole piłkarskim. Manager nie biega po boisku i nie kopie piłki. On siedzi na ławce i zarządza taktyką, roszadami w zespole i jest za nie odpowiedzialny. Piłkarze, fizjoterapeuci i pozostała część zaplecza drużyny ma kompletnie inne obowiązki. Wracając do struktury firmy. Jeżeli pracownik nie jest świadomy swojej roli w biznesie oraz roli swojego szefa, wtedy może poczuć frustrację i złość.
Pamiętaj! To nie jest tak, że ktoś dorobił się na czyjejś krzywdzie lub ktoś na kogoś pracuje. Ludzie pracują dla siebie, dla swojego rozwoju i swojej pensji. Z każdym działaniem wiąże się ryzyko i wysiłek. Jeśli ktoś uważa, że będzie lepszym pracodawcą niż swój szef, niech otworzy własną działalność i spróbuje sił. Mamy wolny rynek. Ale gorzka prawda jest taka, że zdecydowana większość tych narzekających nie ma nawet odwagi mówić otwarcie o swoich bolączkach, a co dopiero próbować otworzyć biznes.
Moje przemyślenia
Z doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach na niezadowolenie ma wpływ własna niezaradność. Kiedy to widzi dookoła siebie osoby, które osiągnęły więcej niż oni sami zaczyna robić to co jest najprostszą drogą, czyli krytykuje. Ludzie tylko sporadycznie doceniają wysiłek włożony w rozwój drugiej osoby i jej sukcesy. Jeśli ty jesteś takim negatywnym człowiekiem, to pamiętaj, że w długim okresie ciężko jest z taką osobą funkcjonować i żyć. A w naszym świecie jedno pewne zjawisko. To ty jesteś jedyną osobą, z którą będziesz do końca swojego życia i tylko od ciebie zależy, czy z tą osobą wytrzymasz.
Krytyka czasami powstaje w oparciu o niezadowolenie z produktów lub usług danej firmy. Możemy być niezadowoleni z przedsiębiorstwa, ale da się to załatwić przez reklamacje lub po prostu nie korzystanie z ich produktów. Po co krytykować i bezcelowo tracić swoją energię. Lepiej ją wykorzystać na trening fizyczny, lub po to aby stworzyć coś wartościowego.
Pewne jest także to, że nikt z nas nie ma wpływu na to co ktoś inny sobie o nas pomyśli. Mamy jedynie wpływ na to, jak zareagujemy na jego myśli, słowa. Mi obojętne jest to kto co o mnie myśli, ja robię swoje i jestem z tego dumny.
Kamil Dyrtkowski
Jeśli doceniasz wartość jaką przekazałem – proszę udostępnij wpis dalej.
UDOSTĘPNIJ
[ulp id=’ISWHFNOP73ybsBxy’]