Zaznacz stronę

Zarówno zdolność kredytowa jak i wiarygodność kredytowa to ważne parametry na które jest zwracana uwaga podczas podejmowania decyzji o przydzieleniu kredytu, karty kredytowej, pożyczki a także podczas kupowania czegoś na raty.

 

Na szczęście każdy ma wpływ na kształtowanie się tych parametrów a tym samym może zwiększyć swoją szansę na pozytywne rozpatrzenie danego wniosku kredytowego. Zdolność kredytowa jest oceniana indywidualnie na podstawie niejawnych algorytmów. Każdy bank dysponuje odrębnymi parametrami co do badania tego parametru i analizowania przychodów i kosztów klienta. Natomiast wiarygodność kredytowa jest miarą pobieraną z Biura Informacji Kredytowej (popularnego BIKu).

Analizę zdolności kredytowej bank dzieli na dwie podstawowe części:

 

1. Ilościowa to przede wszystkim analiza sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, a w tym:

  • Uzyskiwane dochody,
  • Miesięczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
  • Obecne zadłużenie (w tym raty kredytów, karty kredytowe, limity),

Bank porównuje przychody i wydatki w skali miesiąca, i stwierdza czy zostaje jakieś nadwyżka, którą można przeznaczyć na spłatę nowego kredytu. Przy czym niektóre banki oceniają zdolność kredytową na podstawie przychodów, dlatego też obroty są ważne.

 

2. Analiza jakościowa czyli sprawdzenie takich danych, które mają istotny wpływ na skłonność przyszłego klienta do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań:

  • Cechy osobowe takie jak wiek, stan cywilny, liczba osób będących na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód, zajmowane stanowisko
  • Historia kredytowa, która pokazuje, czy dana osoba sumiennie spłacała wcześniej zaciągnięte zobowiązania finansowe

 

W trakcie analizy zdolności kredytowej bank pobiera raport z BIK, aby dowiedzieć się o aktualnych zobowiązaniach i regularności spłacanych rat. Dlatego też przed staraniem się o kredyt warto pomyśleć o zbudowaniu pozytywnej historii w BIK. Na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej dowiemy się co obniża ocenę punktową BIK?

  • Opóźnienie w racie spłat kredytu
  • Wykorzystanie limitu kredytowego
  • Duża aktywność kredytowa

Jeśli chcesz się starać o kredyt pamiętaj aby wcześniej zadbać o powyższe elementy. Pamiętaj też, że brak jakiejkolwiek historii BIK też nie jest dobre, bo taki klient jest wielką niewiadomą dla banku i nie można ocenić, czy będzie terminowo regulował należności. Zawsze polecam swoim klientom, aby co najmniej 3 miesiące przed staraniem się o kredyt zakupili coś na raty lub wzięli kartę kredytową i z niej korzystali. A w jaki sposób ty dbasz o swoją wiarygodność kredytową – napisz w komentarzu.

 

Jeśli doceniasz wartość jaką przekazałem – proszę udostępnij wpis dalej.

UDOSTĘPNIJ – po lewej jest panel „social media”

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu to zostaw swojego maila w newsletterze.
Nie spamuje skrzynki, przesyłam tylko wartościowe informacje.

 

[ulp id=’2G9XAfe72pkUVV5I’]