Zaznacz stronę

Kradzież danych z dowodu osobistego – tylko w Polsce

Już wcześniej pisałem o tym, jak zabezpieczyć się przed zaciągnięciem kredytu na nasze dane osobowe (link na końcu artykułu). Nie ważne jak będziemy ostrożni to i tak możemy paść ofiarą nadużycia, gdyż do różnego rodzaju umów musimy pozostawić ksero dowodu osobistego (otwarcie rachunku w banku, raty na pralkę, umowa abonamentowa itp.) Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy osoba, której przekazujemy dokument tożsamości nie wykorzysta go w niecnych celach.

Ostatnio dowiedziałem się o istnieniu dość ciekawego portalu dokumencik.com.pl Tutaj dowolny użytkownik jest w stanie zamówić określony dokument z dowolnymi danymi 🙂 – nigdy nie było prościej! Dlatego ważne jest, aby pilnować własnych danych. Swoją drogą, to jak ułomny jest system prawny naszego kraju, że pozwala na istnienie tego typu miejsc.

 

MAM DWA SPOSOBY NA POŚREDNIE LUB BEZPOŚREDNIE ZABEZPIECZANIE SIĘ PRZED OSZUSTAMI

Napis na ksero dowodu

Oddając komuś ksero dokumentu tożsamości piszesz na nim na ukos tekst: „Udzielam ksera mojego dowodu instytucji xyz reprezentowanej przez osobę xxy (imię i nazwisko osoby, która odbiera od nas dowód) w związku z zawieraniem umowy nr: 4533”. Ważne jest, abyś napisał ten tekst na dowodzie, bo wtedy wykorzystanie go do nadużyć nie będzie takie proste. Jeśli wykonasz napis pod, obok lub nad kserem, to nic nie da, bo w każdym momencie można go obciąć za pomocą najprostszego programu graficznego.

 

Regularnie wymieniaj swoje dokumenty na nowe

Wskazane jest abyś co jakiś czas zastrzegali stare dokumenty tożsamości i wymieniali na nowe. To samo warto robić ze starszymi kartami płatniczymi. A już w szczególności pamiętaj o tym po powrocie z podróży zagranicznej. Standardem też jest zablokowanie transakcji zbliżeniowych na kartach bankomatowych.

 

Na pewno użytecznych zabezpieczeń jest wiele, ale myślę, że powyższe będą najbardziej skuteczne. Jeśli znasz inne sposoby, które mogłyby pomóc czytelnikom bloga to podziel się nimi w komentarzach.

LINK: Ochroń się aby ktoś nie wziął kredytu na twoje dane

 

 

Jeśli doceniasz wartość jaką przekazałem – proszę udostępnij wpis dalej.

UDOSTĘPNIJ – po lewej jest panel „social media”

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu to zostaw swojego maila w newsletterze.
Nie spamuje skrzynki, przesyłam tylko wartościowe informacje.

 

[ulp id=’2G9XAfe72pkUVV5I’]