Zaznacz stronę

Dziś duża cześć przedsiębiorstw i osób indywidualnych korzysta z kredytów bankowych. Wiele podmiotów robi to racjonalnie ze świadomością na temat swoich możliwości oraz przyszłych zysków. Niestety czasami zdarzają się sytuacje losowe, kiedy to planowana inwestycja lub nagłe zdarzenie losowe pokrzyżuje plany i wpłynie na zmniejszenie planowanych zysków. 

Miałem juz w swojej karierze klientów, którzy ulegli nagłemu wypadkowi i leżeli połamani w szpitalu przez kilka miesięcy a biznes podupadał. Takich, których wykiwał zleceniodawca i nie zapłacił za projekt, a tutaj pracownikom trzeba zapłącić i raty kredytu spłacać. Obsługiwałem także takich, którzy mieli skomplikowaną sytuację rodzinną i zaciągali kredyt, aby tymi środkami grać na giełdzie i zarobić więcej. Co wtedy robić?

Oczywiste jest, że sytuacji losowej nie potrafimy przewidzieć, ale są pewne kroki, które można podjąć aby ograniczyć ich negatywny wpływ na biznes/budżet domowy. Najważniejsze jest to, aby w takiej sytuacji nie zamykać się w sobie i aby udać się po poradę do specjalisty, który będzie w stanie tak nas pokierować, aby zmniejszyć szkody. Może nim być niezależny doradca finansowy z szerokim wachlarzem kontaktów, radca prawny, mentor itp. Ja dziś chciałem Ci pokazać co można zrobić w sytuacji zagrożenia.
Dajmy na to masz kredyt na 100 tysięcy pln i nie jesteś w stanie go spłacać.

Co powinieneś zrobić:

  • Przed zaistnieniem sytuacji losowej mieć odłożone środki finansowe na 2-3 raty do przodu
  • Udać się do tego samego banku w którym masz kredyt i poprosić o rozłożenie rat na dłuższy okres lub karencję w spłacie rat
  • Dowiedzieć się od swojego doradcy gdzie mógłbyś zaciągnąć tańszy kredyt, aby skonsolidować poprzedni
  • Rozpocząć procedury prawne windykacji należności od nieuczciwego zleceniodawcy – im prędzej tym lepiej
  • Powinieneś mieć świadomość, że bardzo często masz tylko miesiąc na działanie, bo w momencie nie zapłacenia raty kredytu zostaniesz wpisany do BIK (czym jest BIK już pisałem tutaj: …) jako dłużnik, i w żadnym banku nie dostaniesz już kredytu
  • W miarę możliwości wynajmij eksperta, aby w twoim imieniu podjął rozmowy z bankami

 

Czego nie możesz robić:

  • Zaciągać kolejnego kredytu na gorszych warunkach – poproś doradcę o ofertę na dogodniejszych parametrach (może warto poszukać niższego oprocentowania, a jeśli się nie da, to przynajmniej wydłużyć okres kredytowania)
  • Zwlekać z działaniem i zamknąć się w sobie

Niezależnie od tego jak wygląda twoja sytuacja, pamiętaj, ze bankowi też zależy na tym abyś spłacał kredyt. Dla niego różnego rodzaju formy ugody są tańszym rozwiązaniem, niżeli wdrożenie procesów windykacyjnych lub komorniczych.

W ostateczności zawsze jako rozwiązanie można przyjąć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zajmują się tym często osobne firmy, które za swoją ciężką pracę także pobierają wynagrodzenie, lecz znając sytuację klienta często idą mu na rękę rozkładając je na wygodne do spłaty raty. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem współpracy sprawdzać wiarygodność takiej firmy bowiem w dalszym ciągu zdarzają się przypadki wyłudzeń. Mimo to oddłużanie osób prywatnych jest jedynym sensownym i efektywnym sposobem na wyjście z pętli kredytowej.
Pamiętaj, też aby nie zwlekać z im do ostatniej chwili. Znam kilu przedsiębiorców, którzy swoje firmy traktowali jak własne dzieci i nie pozwolili im zniknąć z rynku. Dlatego pogrążyli się razem z nimi. Dlatego też bądź gotów na radykalne posunięcia. W następnym artykule znajdziesz wskazówki na to w jaki sposób uchronić się przed zagarnięciem majątku przez banki.

Jeśli doceniasz wartość jaką przekazałem – proszę udostępnij wpis dalej.

UDOSTĘPNIJ – po lewej jest panel „social media”

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na blogu to zostaw swojego maila w newsletterze.
Nie spamuje skrzynki, przesyłam tylko wartościowe informacje.

 

[ulp id=’2G9XAfe72pkUVV5I’]