Zaznacz stronę

Wielu z nas chce mieć wygodną przyszłość, lecz tylko nieliczni zdają sobie sprawę, co muszą poświęcić. Jak to jest że niektórzy całe życie pracują na to, aby dogonić marzenia a inni w kilka miesięcy lub lat realizują te same cele i wyznaczają kolejne. Co siedzi w głowach jednych i drugich? Przeanalizujmy to. 

Jedni całe życie będą obserwować otaczający świat, bez reakcji na nadarzające się okazje, a inni analizując wiele czynników zadziałają we właściwy sposób, aby dotrzeć do celu. Jeśli zależy ci na realizacji celu osobistego lub firmowego, przestań myśleć tylko o tym, jak „powinno być”. Odpowiedz sobie szczerze „jak jest” i staraj się działać w zgodzie z rzeczywistością.

Gatunki ludzkie

Gdybyśmy przyjęli uproszczony podział na osoby realizujące cele i te które nieustannie gonią za króliczkiem, nie mogąc go dogonić, to ich nastawienie wyglądałoby tak.

Jak powinno być

Osby nie wykazujące zbytniej inicjatywy w kierunku realizacji swoich marzeń odnoszą się do świata powtarzając w głowie  schematy typu: „jak powinno być” – one bardziej lub mniej świadomie ignorują rzeczywistość. Żyją w świecie stworzonym w swojej głowie. Przykładami tego sposobu myślenia mogą być: 

  • Państwo powinno zapewnić każdemu godną emeryturę. Płacę ZUS i więcej odkładać nie będę.
  • Ten kontrahent powinien zapłacić mi w terminie. Nie rozumiem jego zachowania.
  • Ci pracownicy nieustannie narzekają, a mało kto chce dać z siebie maksa. Nie doceniają tego że mają pracę.
  • Pracodawca powinien płacić mi więcej. Ale z niego wyzyskiwacz.
  • Każdy powinien zarabiać tyle, by spokojnie utrzymać rodzinę. Przy obecnych zarobkach nie warto się wysilać!

 

Jak jest

Druga grupa to osoby, które dostrzegają wiele niedoskonałości w otaczającym świecie, lecz wykazują zupełnie inne podejście. Zdają sobie sprawę z tego, jak „powinno być”. Ale przede wszystkim przyjmują do wiadomości „jak jest”. Biorąc pod uwagę rzeczywistość, a nie swoje wyidealizowane spojrzenie na świat. Robią tyle, ile da się w obecnych warunkach. Poza tym starają się wpłynąć na polepszenie zastałej sytuacji. Mogą oni przejawiać sposób myślenia następujący:

  • Ten kontrahent powinien zapłacić mi w terminie. Dlatego zawrę z nim dokładną umowę, abym miał zabezpieczenie transakcji.
  • Ci pracownicy nieustannie narzekają, a mało kto chce dać z siebie maksa. Więc zaproponuję im dodatkowe profity za lepsza pracę.
  • Pracodawca powinien płacić mi więcej. Dlatego postaram się polepszyć swoją pracę, aby miał powody aby mnie docenić.
  • Każdy powinien zarabiać tyle, by spokojnie utrzymać rodzinę. Dlatego robię wszystko, by rozwijać się i zarabiać jak najwięcej, bez względu na wysokość „średniej krajowej”.

 

 

Wnioski

Myślę, że wyciągniecie jedyny słuszny wniosek z tego artykułu. Jeśli ty nie wpłyniesz na otaczający Ciebie świat, to mało komu będzie zależało na tym, aby to zrobić za ciebie. Tak mało osób myśli rozwiązaniami, a tak dużo jest roszczeniowych. Postaraj się działać niestandardowo, a na pewno wpłynie to pozytywnie na twoją przyszłość, postrzeganie twojej firmy i ciebie jako markę osobistą.

 

Jeśli doceniasz wartość jaką przekazałem – proszę udostępnij wpis dalej.

UDOSTĘPNIJ

 

[ulp id=’ISWHFNOP73ybsBxy’]